Upierzenie ptaków – ciekawostki

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także w Polsce gatunek ten śmiało traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego oryginalne zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki bardzo często można znaleźć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki upierzenie

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Upierzenie ptaków – ciekawostki