Koczujący tryb życia ptaków

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych także niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te wielokrotnie docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy lub też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

Ptaki tryb życia

Jest to ptak szalenie popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na całym kontynencie. Mimo, że nierzadko za takiego brany jest strzyżyk, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Czytaj dalej Koczujący tryb życia ptaków