Upierzenie ptaków – ciekawostki

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także w Polsce gatunek ten śmiało traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego oryginalne zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki bardzo często można znaleźć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki upierzenie

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, lub też „kaszach”. Jest to ptak szalenie głośny, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać w trakcie swoich podróży. Sójka to również ptak nadzwyczajnie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *